Fot.: Krzysztof Sitkowski/KPRP)
„Polska jest w Tobie” to program skierowany do młodzieży polskiego pochodzenia. Program ma formę corocznych, letnich integracyjnych obozów językowo-kulturowo-krajoznawczych, prowadzonych w duchu wartości: solidarności, wolności i odpowiedzialności.
Celem Projektu jest umożliwienie młodym pokoleniom Polaków i osobom polskiego pochodzenia mieszkającym poza granicami RP poznania współczesnej Polski oraz wzmocnienie jej pozytywnego wizerunku w aspekcie kulturowym, gospodarczym czy turystycznym.
W 2019 roku miała miejsce pilotażowa wersja programu, w której wzięło udział 250 osób z 11 krajów świata.
Projekt został zrealizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT S.A. Partnerami Projektu są: Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centrum Myśli Jana II, urzędy konsularne RP.
Jeżeli:
- masz 15 - 20 lat,
- jesteś 2 lub 3 pokoleniem Polonii, Polakiem mieszkającym za granicą lub osobą posiadającą polskie korzenie,
- nie brałeś/aś udziału we wcześniejszych, podobnych programach pobytowych w Polsce (w szczególności w pierwszej edycji „Polska jest w Tobie”),
- nie musisz biegle posługiwać językiem polskim.
- 2 tygodni pełnych wrażeń i przygód w Warszawie oraz w Krakowie lub Gdańsku,
- zajęć językowych (nauka języka polskiego),
- szkoleń i warsztatów,
- zwiedzania muzeów (m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Wawelu, Westerplatte), placówek kulturalnych (miejsca związane z Karolem Wojtyłą, Fryderykiem Chopinem oraz Mikołajem Kopernikiem), miejsc ważnych dla polskiej gospodarki (np. Giełda Papierów Wartościowych, Centrum Pieniądza NBP, siedziba PLL LOT) oraz odwiedzin Pałacu Prezydenckiego lub Belwederu,
- form aktywnego spędzania czasu, które uczą pozytywnych wartości człowieka (np. udział w sprzątaniu grobów, pomoc w jadłodajni),
- spotkań z przedstawicielami instytucji publicznych i autorytetami ze świata nauki, kultury, sportu,
- poznania polskich tradycji i zwyczajów (np. ognisko z harcerzami, gry terenowe, nauka tańców tradycyjnych i pieśni patriotycznych) oraz Polski nowoczesnej (m. in. wizyta w Centrum Nauki Kopernik).
Para Prezydencka spotkała się z uczestnikami 1. edycji projektu „Polska jest w Tobie”, którego celem jest zapoznanie młodzieży polskiego pochodzenia z tradycjami i zwyczajami kraju przodków. – Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że czujecie Polakami – akcentował Prezydent Andrzej Duda.
Intensywna nauka języka polskiego, zwiedzanie największych polskich miast, poznawanie miejsc istotnych dla polskiej historii i kultury, udział w licznych warsztatach i szkoleniach, pokazy filmów poświęconych historii Polski, spotkania z Powstańcami Warszawskimi oraz władzami RP – to wszystko czeka na ponad 250 uczestników pilotażowego projektu „Polska jest w Tobie”. Projekt powstał przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dziś, 15 lipca br. w Kancelarii Prezydenta odbyła się inauguracja pilotażowego projektu "Polska jest w Tobie". Jego cel to zaznajomienie przedstawicieli młodej Polonii z polską tradycją i kulturą. W spotkaniu uczestniczył minister Dariusz Piontkowski.
– Bardzo jesteśmy dumni i szczęśliwi, że się czujecie Polakami. To dla nas ogromnie ważne, bo jesteście naszymi ambasadorami wszędzie tam, gdzie mieszkacie – mówił Prezydent do uczestników 1. edycji projektu „Polska jest w Tobie”.
Spotkanie w MSZ było częścią programu „Polska jest w Tobie”, dzięki któremu do Polski zaproszonych zostało ok. 250 młodych osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi, USA, Brazylii, Argentyny i krajów Europy Zachodniej. Młodzież w wieku od 12 do 20 lat w lipcu i sierpniu odwiedzi m.in. Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Wadowice, Zakopane i Kraków, spotykając się z przedstawicielami władz państwowych oraz kombatantami. Podczas pobytu w Polsce uczestnicy programu doskonalić będą umiejętność posługiwania się językiem polskim, poznają też miejsca istotne dla polskiej historii i kultury oraz wezmą udział w licznych warsztatach i szkoleniach.
Projekt i wykonanie: White Tiger